Greenline 33
Engine
Volkswagen TDI 165-5 , 165 hp diesel engineGeneral
| Designer: | J&J Design |
| Shipyard: | Greenline Yachts |
| Hull number: | 209 |
| CE-category: | B |
| Hull colour: | Beige |
| Deck colour: | Beige |
| Deck construction: | Grp (polyester) |
| Cockpit: | Aft cockpit |
| Vertical clearance: | 3.1 m |
| Draught: | 70 cm |
| Displacement: | 4,800 kg |
| Steering system: | Wheel |
| Position steering system: | Inside |
| Rudder: | Single |
Accommodation
| Saloon: | ![]() |
| Headroom: | 195 cm |
| Cabins: | 1 |
| Berths: | fixed: 2 Extra: 2 |
| Type interior: | Modern, light |
| Color upholstery: | White |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | 300 litre |
| Waste water tank: | ![]() |
| Water system: | Pressure system |
| Hot water: | ![]() |
| Number of showers: | 1 |
| Toilets: | 1 Electric |
| Television: | ![]() |
| Radio/CD player: | ![]() |
| Cooker & fuel: | 2 burner(s) Electric |
| Oven: | ![]() |
| Microwave: | ![]() |
| Fridge & power source: | ![]() |
| Heating: | hot air |















































