Jeanneau Sun Odyssey 32
Description
Very neat Jeanneau Sun Odyssey 32, with a spacious and cozy interior. Good sailing characteristicsPlease copy this link in your browser for a 360 tour onboard; https://vt.plushglobalmedia.com/tour/TT1A169ZXH?code=true
Engine
YanmarGeneral
| Designer: | Phillipe Briand |
| Shipyard: | Jeanneau |
| Hull number: | 446 |
| CE-category: | A FR-IRI00446C404 |
| Hull shape: | Roundbilge |
| Hull colour: | White |
| Deck colour: | White |
| Deck construction: | Grp (polyester) |
| Cockpit: | Aft cockpit |
| Draught: | 150 cm |
| Displacement: | 4,880 kg |
| Steering system: | Helm |
| Rudder: | Single |
| Keel/Lee board: | Fixed keel |
Accommodation
| Saloon: | ![]() |
| Headroom: | 190 cm |
| Separate Dining area: | ![]() |
| Cabins: | 2 |
| Berths: | fixed: 4 Extra: 2 |
| Type interior: | Classic, warm |
| Color upholstery: | Beige |
| Mattresses: | ![]() |
| Cushions: | ![]() |
| Curtains: | ![]() |
| Water tank & material: | ![]() |
| Water tank gauge: | ![]() |
| Water system: | Pressure system |
| Hot water: | ![]() |
| Outside water: | Deck Shower |
| Number of showers: | 1 |
| Cooker & fuel: | 2 burner(s) Gas |
| Oven: | ![]() |
| Fridge & power source: | ![]() |
Engine, electrics
| Type: | Inboard |
| Brand: | Volvo Penta + spare parts |
| Model: | MD2020 |
| Year: | 2004 |
| Hours counter: | ![]() |
| Engine hours: | 1,400 |
| Fuel: | Diesel |
| Transmission: | Shaft |
| Propulsion: | Propellor |
| Cooling system: | Indirect New propeller shaft and propeller shaft bearing 2026 |
| Fuel tanks: | ![]() |
| Fuel tank gauge: | ![]() |
| Tachometer: | ![]() |
| Oil pressure gauge: | ![]() |
| Temperature gauge: | ![]() |
| Battery: |
AGM |
| Battery charger: | ![]() |
| Alternator: | ![]() |
| Voltmeter: | ![]() |
| Shore power: | ![]() |
| Shore power cable: | ![]() |
| Solar panel: |
loose |
| Voltage: | 12V 220V |
Navigation and electronics
| Compass: | ![]() |
| Log/speed: | Raymarine ST60 |
| Depth gauge: | Raymarine ST60 |
| Wind gauge: | Raymarine ST60 |
| Navigation lights: | ![]() |
| Autopilot: | Raymarine ST4000+ |
| Chart plotter: | Raymarine RC435 |
| VHF: | ![]() |
Rig and sails
| Sailplan type: | Fractional |
| Number of masts: | 1 |
| Spars material: | Aluminium |
| Standing rig: | Steel wire |
| Number of sails: | 3 |
| Sails material: | Dacron |
| Sails manufacturer: | Miedema Sails |
| Main sail: | 2017 |
| Genoa: | 2017 |
| Furling foresail: | Forestay replaced in 2014 |
| Gennaker: | ![]() |
| Self-tailing: | ![]() |
Deck Equipment
| Anchors & material: | Galvanized |
| Anchor connection: | Rope and chain |
| Sprayhood: | 2017 |
| Sea rails: | ![]() |
| Push- and pulpit(s): | ![]() |
| Swimming platform: | ![]() |
| Swimming ladder: | ![]() |
| Fenders, lines: | ![]() |
Safety
| Life buoy: | ![]() |
| Bilge pump: | Manual |
| Fire extinguisher: | ![]() |
| Radar reflector: | ![]() |
| Gas bottle locker with drain: | ![]() |
| Self-draining cockpit: | ![]() |




































































