Hallberg-Rassy 43 MK II
Omschrijving
One of the most beautiful Hallberg-Rassy 43 MK II ever build. Well equipped boat with rare teak interieur. Build in 2009 commissioned in 2010.Provisional specification; further details to follow.
This Hallberg-Rassy 43 MK II is one of the most beautiful Hallberg-Rassy 43 MK II ever build. It is one of the few 43 MK II that is fitted with a teak interieur. The boat is well equiped including a lot of extra's such as an electric furling mainsail, jib, gennaker, Code 0 and spinnaker. Build in 2009 and commissioned in 2010. Come to our showroom in Bruinisse to experence the beauty of this boat.
Motor
Volvo Penta D2-75 55 Kw / 75 HpAlgemeen
| Ontwerper: | Germán Frers |
| Werf: | Hallberg-Rassy Varvs AB |
| Bouwnummer: | 166 |
| CE: | A |
| Rompvorm: | Rondspant |
| Rompkleur: | Wit |
| Dek en opbouw kleur: | Wit |
| Dek en opbouw materiaal: | Polyester |
| Ramen: | Hatches in foredeck, toilet compartment, saloon and in aft cabin. 13 aluminium framed port holes, 12 of these are opening |
| Kuip: | Achterkuip |
| Doorvaarthoogte normaal: | 20,2 m 20,20 meter excluding windex |
| Diepgang: | 200 cm |
| Waterverplaatsing: | 12.700 Kg / 28 000 lbs |
| Ballast: | 4.500 Kg / 9 950 lbs |
| Besturing: | Stuurwiel Cardan linked rod steering which combines safety and fine feel in best way |
| Roer: | Enkel |
| Kiel/zwaard: | Vaste kiel Lead bulb keel |
| Opmerkingen: |
|
Accommodatie
| Salon: | ![]() |
| Indeling en verblijfsruimtes: | Large saloon with direct access to all cabins, Galley and Head compartment. Saloon is fitted with round shaped sofa. |
| Stahoogte: | 195 cm Saloon aprox. 1,97 m |
| Hutten: | Aft cabin fitted with two separated beds, large front cabin with 2,13 m berths. |
| Slaapplaatsen: | Vast: 6 Extra: 1 5 + 1 |
| Type interieur: | Klassiek, warm Full teak interieur covered treated with a two component silk finish varnish |
| Kleur stoffering: | Beige |
| Matrassen: | ![]() |
| Kussens: | ![]() |
| Gordijnen: | Alcantara Glow 110 upholstery, Tamora curtains, beige carpet |
| Watertank & materiaal: | 650 liter Rvs |
| Watertankmeter: | On control panel |
| Vuilwatertank & materiaal: | Rvs 2x Stainless steel black water tank |
| Dekafzuiging vuilwater: | ![]() |
| Watersysteem: | Druksysteem 2024 |
| Warm water: | 40 L boiler with engine heating |
| Buitenwater: | buitendouche |
| Aantal douches: | 2 Hot/cold water shower in front and aft head. |
| Toiletten: | 2 Elektrisch
Jabsco electric toilet (2024) |
| Radio/CD-speler: | Integrated speakers in saloon and cockpit (Sea & Symphony) |
| Kooktoestel & brandstof: | 2 pit(ten) Gas |
| Oven: | ![]() |
| Koelkast & voeding: | Elektrisch Isothemp water cooled compressor cooler |
| Vriezer: |
Isothemp fridge with double thermostat |
| Verwarming: | hete lucht
Webasto Airtop 5000 heating |
| Opmerkingen: |
|
Motor en elektra
| Aantal identieke motoren: | 1 |
| Type: | Binnenboord |
| Merk: | Volvo Penta |
| Bouwjaar: | 2009 |
| Vermogen: | 75 kW |
| Urenteller: | ![]() |
| Draaiuren: | 729 |
| Brandstof: | Diesel |
| Keerkoppeling: | ![]() |
| Overbrenging: | Schroefas |
| Voortstuwing: | Verstelbare schroef Maxprop |
| Koeling: | Indirect |
| Brandstoftank aantal: | ![]() |
| Totale inhoud brandstoftank(s): | 395 liter |
| Materiaal brandstoftank: | Rvs |
| Meetinstrumenten: | On engine panel |
| Brandstoftankmeter: |
On control panel |
| Toerenteller: |
On engine panel |
| Oliedrukmeter: |
On engine panel |
| Temperatuurmeter: |
On engine panel |
| Boegschroef: | Elektrisch 8 kW side power bow truster |
| Accu: | 7 x 6 Lifeline AGM 6 volt service batteries 220 AH (2026) + Optima Red top S-4.2 L starterbattery (2023) |
| Acculader: | 100 A Mastervolt Combi 12/2000-100 A (2021) |
| Dynamo: | 115 A |
| Omvormer: | 2.000 Watt Mastervolt |
| Voltmeter: | On control panel |
| Walstroom: | 230V Shore power connection with power braker, galvanic isolator and 230V outlets troughout the boat + new cable (2021) |
| Walstroomkabel: | ![]() |
| Bedieningspaneel: | Near Charttable |
| Voltage: | 12V 220V |
| Opmerkingen: |
|
Navigatie en elektronica
| Kompas: | Liquid compass at steering pedestal |
| Log/snelheid: | Raymarine ST60+ Log/Speed |
| Dieptemeter: | Raymarine ST60+ Depth |
| Windmeter: | Raymarine ST60+ Wind |
| Navigatieverlichting: | LED navigation light ( 3-colour toplight, anchor light, hecklight and Port/SB light). |
| Roerstandaanwijzer: | On autopilot control panel |
| Autopilot: | Raymarine ST7002G type II |
| GPS: | Raystar 125 GPS-Antenna |
| Kaartplotter: | 2x Raymarine E120 |
| Radar: | Raymarine RD418D |
| AIS: | ![]() |
| Marifoon: |
Raymarine Ray240E DSC Class D with double station |
| Opmerkingen: |
|
Tuigage
| Type tuigage: | Fractioneel Triple spreader Selden rigged |
| Aantal masten: | 1 |
| Mast materiaal: | Aluminium |
| Boegspriet + type: | Uitschuifbaar |
| Verstaging: | Staaldraad |
| Zeilen materiaal: | Laminaat GS380-fiber |
| Rolgrootzeil: | Elvstrøm Epex EMS mainsail with vertical battens (2020) |
| Fok: | Elvstrøm Epex 105% genoa with battens (2024) |
| Voorzeil rolsysteem : | Furlex manual |
| Halfwinder, bollejan: | Code-Zero, gennaker, spinnaker |
| Lieren: | Selftailing genoa winches, size 54 CST electric, two mainsheet winches, size 40 CST. |
| Elektrische lieren: | 3 |
| Selftailing: | 1 |
| Opmerkingen: |
|
Uitrusting buitenom
| Ankers & materiaal: | 1 x Delta Gegalvaniseerd Lewmar Delta 25 Kg anchor with 70m 8mm chain |
| Anker bevestiging: | Ketting |
| Ankerlier: | Elektrisch Electric anchor winch with remote control at steering pedestal |
| Buiskap: | Original Hallberg-Rassy sprayhood and cockpitextension (2022) |
| Kuiptent: | ![]() |
| Zeerailing: | Stainless steel with teak seats. |
| Zwemtrap: | Integrated in swimming platform |
| Teakdek: | ![]() |
| Stootwillen, lijnen: | 4x fender + 4x mooring line |
| Kuiptafel: | ![]() |
| Opmerkingen: |
|
Veiligheid
| Bilgepomp: | Handmatig Elektrisch
One manual, one electric and one high capacity electric emergency bilge pump that is floodable |
| Brandblusser: | Four fire extinguishers |
| Gasbun met afvoer: | Large gas locker with room for 2 4 Kg gas bottles. |
| Zelflozende kuip: | ![]() |




































































































































